Upotreba specijalnih znakova u HTML datotekama
Uvod
Specijalni znakovi kao što su © ¥ 🙂 ✅ i sl, predstavljaju zanimljivu pojavu na web sajtovima, koju bismo na samom početku mogli opisati uz konstataciju: "u pitanju su znakovi kojih tipično nema na tastaturi" (ali, pravu definiciju ćemo ipak ostaviti za početak narednog odeljka).
Neki od specijalnih znakova deluju kao deo teksta (znak "copyright", oznake valuta i sl), drugi deluju kao 'sličice' (razni emotikoni koji se svakodnevno koriste na mobilnim telefonima, kao i drugi grafički simboli), međutim - u svim navedenim slučajevima - u pitanju su UNICODE znakovi.
Iako smo napravili svojevrsnu (vrlo neformalnu) podelu specijalnih znakova, na "specijalne" znakove i "još specijalnije" znakove, takvim razlikama se nećemo baviti previše i pažnju ćemo usmeriti na način zapisa i prikaz specijalnih znakova.
Zapis specijalnih znakova
U HTML-u, specijalnim znakovima smatraju se znakovi koji pripadaju sledećim kategorijama:
- znakovi koji su deo HTML koda *
- nevidljivi znakovi
- drugi posebni znakovi
Zapis specijalnog znaka počinje znakom ampersend &
(koji naravno neće biti prikazan), završava se znakom tačka-zarez ;
(koji takođe neće biti prikazan), a prema tome šta se zapisuje između dva navedena znaka, razlikujemo:
- HTML entitete
- zapis preko UNICODE kodnih pozicija (tj. 'brojčanih kodova')
HTML entiteti
Za određene specijalne znakove koji se često koriste, definisani su tzv. HTML entiteti, tekstualni kodovi koje se zapisuju (kao što je već navedeno), između znakova ampersend &
i tačka-zarez ;
, i imaju posebno značenje
Pogledajmo nekoliko najčešće korišćenih HTML entiteta:
Tekst koji se u browseru prikazuje kao jedan od simbola sa leve strane, u HTML-u se zapisuje kao odgovarajući HTML entitet sa desne strane.
Na ovom mestu se postavlja i jedno vrlo praktično pitanje: ako se HTML entiteti interpretiraju na prethodno opisani način - kako je onda moguće ispisati kodove nalik na &
?!
Odgovor može biti pomalo "kontraintuitivan" pri prvom susretu, ali, nije komplikovano, i samo se treba setiti da je za znak &
- takođe definisan HTML entitet (i potom treba dosledno slediti pravila koja smo već naveli):
Zapis preko brojčanih kodova
Zapis preko HTML entiteta je svakako 'zgodan' (sam po sebi), ali, HTML entiteti nisu definisani za svaki specijalni znak.
Ukoliko HTML entitet ne postoji, potrebno je primeniti drugačiji pristup uz navođenje brojčane vrednosti koja predstavlja kodnu poziciju znaka u okviru UNICODE standarda (može se navesti dekadna vrednost, ali, u praksi se najčešće navodi heksadekadna vrednost).
U pomenutim okolnostima, brojčanim vrednostima dodaje se prefiks #
(a heksadekadnim vrednostima, još i znak x
).
Pogledajmo neke od znakova koji se mogu ispisati na prethodno opisani način (naravno, prikazaćemo samo mali izvod iz ogromnog skupa od preko 140 hiljada UNICODE znakova):
Strelice
Matematički simboli
Šahovske figure
Emotikoni
Ostalo
Kratak rezime
Ako do sada niste bili upoznati sa načinom zapisa specijalnih znakova u HTML-u, verujemo da ste prijatno iznenađeni onim što ste videli i zainteresovani za dalje istraživanje.
Znakove koje pronađete na drugim sajtovima, možete (prosto) kopirati u polje za pretragu na internet pretraživačima, i na taj način doći do njihovog (heksa)dekadnog koda, koji dalje možete koristiti za stranice koje kreirate (naravno, pod uslovom da jesu u pitanju UNICODE znakovi - a ne slike! :)).
Međutim (kao što smo pominjali u prethodnim člancima), u svemu je potrebno obratiti pažnju i na fontove koji se koriste, jer - za razliku od "uobičajenih" specijalnih znakova (koje smo videli u ovom članku (i koji su podržani u većini fontova)), neki "ekstravagantniji" specijalni znakovi, možda (tj. 'sasvim verovatno'?!), zahtevaju i specijalne fontove, od kojih mnogi nisu besplatni.
U svakom slučaju, uživajte u istraživanju novih mogućnosti ....