GNU/Linux - 3. deo – Napredne komande
Korišćenje programa za preciznu obradu teksta u konzoli (grep, sed, awk, sort), uz pajpovanje i redirekciju
Korišćenje programa za preciznu obradu teksta u konzoli (grep, sed, awk, sort), uz pajpovanje i redirekciju
Osnove komande za svakodnevnu administraciju GNU/Linux distribucija I drugih UNIX-olikih operativnih sistema.
Šta je slobodni softver - Kako su nastale GNU/Linux distribucije - Da li slobodni softver otvorenog koda može da se nosi sa komercijalnim rešenjima - Osnovne tehnikalije
Principi predstavljanja datuma i vremena na računarima, uz kratak osvrt na uobičajene formate i detaljan osvrt na format koji se najčešće koristi u programskim jezicima.
Detaljan osvrt na najpopularnije i najčešće korišćene formate za zapis znakova na računarima (istorijat, tehnikalije, oblasti primene).
Kraći osvrt na često korišćene termine kao što su URL, IP adresa i DNS, kao i opšti princip pozivanja i učitavanja web stranica.
Nekoliko reči o rasterskoj i vektorskoj grafici uopšteno, kao i popularnim formatima slika koji se koriste u web dizajnu (i šire).
Osvrt na poruke koje serveri šalju klijentima posle uspešno ili neuspešno obavljene obrade podataka.
Upotreba tipografije u web dizajnu - vrste i oblici slova, izbor, uparivanje i podešavanja fontova ....
Jednostavni "fotošop iz domaće radinosti", koji funkcioniše preko elementarne aritmetike (i osvrt na to da i komplikovani programi funkcionišu po istim osvnovnim principima kao i oni najjednostavniji).
Poreklo nekih od najčešće korišćenih IT termina.
Šta se dešava kada na računarima želimo da zapišemo izrazito velike brojeve (koji ne mogu stati u standardne procesorske registre) i operišemo nad njima? U pomoć priskaču nizovi.